Uwierzytelnianie dokumentów w świetle nowej ustawy z dnia 23 października 2009 r (Dz. U. z dnia 21 grudnia 2009 r.) ? notatka ze spotkania.
Niżej zamieszczamy projekt jednostronnie spisanej notatki przez Radę KPOIA RP, z odbytego w dniu 5 stycznia 2011 spotkania w siedzibie Urzędu Miasta w Bydgoszczy, w sprawie „uwierzytelnianie dokumentów w świetle nowej ustawy z dnia 23 października 2009 r (Dz. U. z dnia 21 grudnia 2009 r. )”.
Projekt notatki planujemy wysyłać do uczestników spotkania z prośbą o akceptację jej treści. O efektach przeprowadzonych konsultacji poinformujemy członków KPOIA RP.
PROJEKT NOTATKI :
„:Dnia 05 stycznia 2011 roku doszło do spotkania przedstawicieli:
- Urzędu Miasta Bydgoszczy,
- Urzędu Miasta Torunia,
- Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP,
- Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa,
W podjętej dyskusji próbowano wypracować wspólne stanowisko w sprawie uwierzytelniania dokumentów w postępowaniu administracyjnym w wydziałach administracji budowlanej.
Dyskusję zdominowały poglądy:
1/ W przypadku architektów przedstawienie/przedłożenie wydruku wygenerowanego przez system informatyczny IARP zaświadczenia o przynależności do samorządu zawodowego spełnia wymogi oryginału.
Ze względu na fakt, że Izba Architektów zrzesza wyłącznie architektów posiadających uprawnienia budowlane w zakresie architektury bez ograniczeń, nie zachodzi potrzeba dodatkowego załączania dokumentu o posiadanych uprawnieniach.
2/ W przypadku członków Izby Inżynierów Budownictwa przedstawienie /przedłożenie wydruku wygenerowanego przez system informatyczny IIB zaświadczenia o przynależności do samorządu zawodowego również spełnia wymogi oryginału.
Dodatkowo (ze względu na zróżnicowany zakres uprawnień członków IIB) uzasadnione jest dołączanie uwierzytelnionych urzędowo kopii uprawnień.
3/ W przypadku pozostałych dokumentów załączanych w Projekcie Budowlanym jeden z egzemplarzy dokumentacji (pozostający w archiwum urzędu) powinien zawierać oryginały lub urzędowo uwierzytelnione kopie.
Rozwiązania te mają charakter tymczasowy, do czasu wypracowania lub doprecyzowania metod obsługi projektu w urzędach”